Ukasz proszę bardzo. To tekst skopiowany z adresu e-mail.
"
Kwestie obowiązku stosowania wentylacji na stanowiskach pracy zlokalizowanych w pomieszczeniach spawalniczych reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470). Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia, pomieszczenia spawalni powinny być wyposażone w wentylację zapewniającą skuteczne usuwanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Natomiast § 9 stanowi, że stałe stanowisko spawalnicze, na którym istnieje możliwość emisji szkodliwych pyłów i gazów, pracodawca powinien wyposażyć w instalację wentylacji stanowiskowej.
Sprawy dotyczące szkodliwości czynników występujących w środowisku pracy regulują zapisy w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2018r. poz. 1286). W ww. rozporządzeniu ustawodawca określił w tabeli będącej załącznikiem nr 1 wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy a w tabeli będącej załącznikiem nr 2 wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pragnę dodać, że czynnik występujący w środowisku pracy staje się szkodliwy w momencie przekroczenia jego najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń w środowisku pracy, które określone są ww. rozporządzeniu.
Aby ustalić stopień szkodliwości czynników występujących w środowisku pracy pracodawca winien wykonać ich badania i pomiary, których tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166 ze zmianami z 2019r. Poz. 1995).
Podsumowując, pracodawca w pierwszej kolejności powinien wytypować występujące w środowisku pracy czynniki szkodliwe, dla których wykonuje się badania i pomiary. Następnie zapewnić wykonanie tych badań i pomiarów czynników szkodliwych celem ustalenia stopnia ich szkodliwości i na podstawie uzyskanych wyników wprowadzić środki ograniczające ich występowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami (w tym przypadku zapewnić miejscową wentylacje odciągową). Dodaję, że zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166 ze zmianami z 2019r. Poz. 1995) pracodawca niezwłocznie informuje pracowników narażonych na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy o aktualnych wynikach badań i pomiarów oraz udostępnia im te wyniki i wyjaśnia ich znaczenie.
Jeżeli pracodawca naruszył, któryś z ww. przepisów, wniosek o kontrolę należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy