Dzień dobry! 🤗 Weekend dobiegł końca, naładowani pozytywną energią zabieramy się do pracy! 💪✍️
W tym tygodniu mniej humorystycznie, natomiast nie mniej ciekawie 🤩
Serdecznie zapraszamy na cykl informacji dotyczących leasingu - jeżeli zastanawiasz się nad tą opcją finansowania, ciekawi Cię ten temat lub, po prostu, chcesz dowiedzieć się czegoś nowego - ten post jest właśnie dla Ciebie! 👈🙌
Miłego tygodnia dla wszystkich!
❓Dlaczego leasing finansowy? 💰
Leasing finansowy, podobnie jak leasing operacyjny, przynosi wiele korzyści. Poniżej, przedstawiamy Wam jego największe atuty:
☑️ Jednorazowa amortyzacja
Leasing finansowy wybiorą Klienci, którzy chcą skorzystać z przyspieszonej amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca dokonuje amortyzacji i może to zrobić na wszelkie, dostępne prawnie sposoby. Jednym z nich jest jednorazowa amortyzacja, pozwalająca skutecznie obniżyć podatek dochodowy w danym roku, dzięki jednorazowemu zaliczeniu w koszty wydatku o wysokiej wartości.
Jednorazowej amortyzacji może podlegać większość maszyn, urządzeń, narzędzi, przedmiotów, a także pojazdów. Wyjątek stanowią samochody osobowe — w tym przypadku nie można skorzystać z jednorazowej amortyzacji.
☑️ Zakup przedmiotu o niższej stawce VAT
Leasing finansowy jest bardziej korzystny od operacyjnego również w przypadku finansowania przedmiotów opodatkowanych stawką VAT 8%, np. sprzętu medycznego.
W przypadku leasingu finansowego - VAT w większości Firm Leasingowych jest płatny od razu, wraz z pierwszą ratą. Jego wysokość zależy od stawki podatku VAT na dany przedmiot, czyli za przedmioty opodatkowane 8% stawką trzeba będzie odprowadzić 8% podatek. Oznacza to, że leasing finansowy będzie w tego typu przypadkach tańszy od operacyjnego.
☑️ Samochody na fakturę VAT marża
Z podobnych przyczyn leasing finansowy opłaca się bardziej przy zakupie samochodu na fakturę VAT marża - zwykle podczas zakupu z komisu. Na tej fakturze nie ma podanej wartości podatku VAT, jest on liczony tylko od marży pośrednika.
Dotyczy to większości aut sprowadzonych z zagranicy, a także tych, których właścicielem jest osoba prywatna, która wstawiła je w komis.
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. W związku z tym każda rata leasingu jest powiększona o 23% podatku VAT. Mimo tego, że samochód jest sprzedawany bez VAT to leasingodawca musi go doliczyć do rat leasingowych. Jeśli natomiast samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów działalności, jak i prywatnych - wówczas Klient może odliczyć tylko 50% VAT. To tak, jakby zapłacić za samochód o 11,5% więcej (50% VAT). Z tego powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy. W tymwypadku VAT doliczany jest tylko do odsetek, nie do kapitału.
☑️ Leasing finansowy dla ryczałtowców i nievatowców
Leasing finansowy może być również bardziej opłacalny dla podatników, którzy zdecydowali się na rzadziej wybierane formy opodatkowania, np. ryczałt. Wówczas wysokość kosztów nie ma wpływu na wysokość płaconych podatków — tarcza podatkowa w postaci możliwości wliczenia całości raty przy leasingu operacyjnym w koszty - traci tu zupełnie swoje korzyści.
Jeżeli spodobał Ci się post 👌🥰❤ i chciałbyś czytać więcej takich informacji, daj łapkę w górę 👍 i udostępnij go znajomemu 👤, który koniecznie musi go zobaczyć! 👀