❓ Ile tak naprawdę wynosi kara za brak OC? Czy można jej uniknąć?
Jeżeli nie wykupiliśmy obowiązkowego ubezpieczenia OC w odpowiednim czasie lub doszło do przerwania ciągłości w zawarciu polisy naszego pojazdu, narażamy się na karę nałożoną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dodatkowo będziemy zobowiązani do zapłaty wszystkich kosztów wyrządzonych poszkodowanemu, wynikłych z nieprzewidzianych zdarzeń drogowych.
O kosztach pojawiających się przy najczęstszych zdarzeniach drogowych oraz tych, które występują rzadziej, pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Wynika z nich jasno, że w żadnym przypadku nie opłaca się „przegapić” terminu zawarcia polisy. Każdy, nawet nieużywany pojazd mechaniczny, powinien mieć aktywną polisę OC. Często dochodzi do sytuacji, gdzie pojazd stoi pod blokiem nie używany, ponieważ Ty, jako właściciel przebywasz za granicą, albo korzystasz z pojazdu służbowego, więc nie wykorzystujesz swojego prywatnego samochodu. Niejednokrotnie też pojazd może być uszkodzony, więc stoi w serwisie lub w warsztacie znajomego mechanika co naturalnie powoduje, że przez najbliższe tygodnie nikt nim na drogę nie wyjedzie. Ostatnim czasem, można śmiało powiedzieć, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny robi znaczne postępy, jeżeli chodzi o skuteczność weryfikacji pojazdów bez ważnego ubezpieczenia.
Warto też wspomnieć, że we wprowadzony system CEPIK, wyposażeni są:
☑️policjanci podczas kontroli drogowych,
☑️ wydziały komunikacji przy wszystkich czynnościach dotyczących zmian w dokumentacji naszych pojazdów,
☑️ stacje kontroli pojazdów podczas przeprowadzania okresowych badań technicznych.
Mają oni wgląd po pełnej historii ubezpieczeniowej, przez co w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości monitującego, bieżąca sytuacja trafia bezpośrednio do UFG.
Wysokość nakładanej kary zależy od kilku czynników:
☑️ okresu w jakim nie było aktywnej polisy,
☑️ rodzaju pojazdu, którego dotyczy przerwany okres ubezpieczenia,
☑️ aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia w roku, gdzie doszło do przerwy.
📌 Dla przykładu, kara za brak aktywnego ubezpieczenia za 20 dni w samochodzie osobowym w roku 2020 wyniesie 5 200 zł - kara dla pojazdów osobowych powyżej 14 dni liczy dwu-krotność minimalnego wynagrodzenia - minimalne wynagrodzenie w 2020 roku wynosi 2 600 zł brutto.
Dokładniej wyjaśniamy poniżej:
Samochody osobowe 🚗
⬇️ poniżej 3 dni - 1 040 zł
↔️ od 3 do 14 dni - 2 600 zł
⬆️ powyżej 14 dni - 5 200 zł
Samochody ciężarowe 🚛
⬇️ poniżej 3 dni - 1 560 zł
↔️ od 3 do 14 dni - 3 900 zł
⬆️ powyżej 14 dni - 7 800 zł
Pozostałe pojazdy 🏍🚜
⬇️ poniżej 3 dni - 170 zł
↔️ od 3 do 14 dni - 435 zł
⬆️ powyżej 14 dni - 870 zł
❗️Nie ma możliwości odwołania od nałożonej kary, którą nałożył na nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - jednak możemy starać się o rozłożenie jej na raty.
Fundusz z reguły pozytywnie rozpatruje tego typu wnioski, chociaż istnieją szczególne przypadki, gdzie po spełnieniu określonych wytycznych, zdarzało się, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w całości umorzył wymierzoną karę (Jeżeli masz pytanie dotyczące indywidualnego przypadku - zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, z pewnością doradzimy i pomożemy wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie).
Proszę pamiętać, że ubezpieczenie można zawrzeć z odroczonym terminem płatności lub po prostu rozłożyć składkę na raty. Oczywiście najpierw trzeba wybrać najkorzystniejszą ofertę z tych, które oferują firmy ubezpieczeniowe dostępne na polskim rynku. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, z przyjemnością przedstawimy, doradzimy i pomożemy wybrać najlepszą dla Ciebie!