Leasingobiorcy mają możliwość wyboru między dwoma rodzajami leasingu: operacyjnym i finansowym.
Definicje te wynikają z przepisów podatkowych, a wybór formy finansowania zależy wyłącznie od podatnika korzystającego z umowy leasingu. Może być on uzależniony od potrzeby rozliczania kosztów podatkowych lub długości okresu, w którym przewidujemy użytkować przedmiot leasingu.
❗️Leasing operacyjny – jest usługą, w myśl przepisów podatkowych, objętą 23% stawką VAT
Leasing operacyjny jest najpopularniejszym, a tym samy, najczęściej wybieranym rodzajem zawieranych umów.
W tej formie finansowania - przedmiot leasingu - zaliczany jest do składników majątkowych firmy leasingowej.
Leasingobiorca, natomiast, ma możliwość ujęcia w kosztach:
▪️raty leasingowe,
▪️odsetki z nimi związane,
▪️opłatę wstępną
▪️oraz bieżące wydatki związane z użytkowaniem danego przedmiotu.
Podatek VAT 23% naliczany jest do każdej opłaty leasingowej (czynsz oraz raty) i w całości podlega odliczeniu przez leasingobiorcę.❗️Wyjątkiem są pojazdy osobowe, które podlegają ograniczeniom w odliczeniach VAT (50%) bez prowadzenia książki przebiegu pojazdu.
☑️ Minimalny okres leasingu operacyjnego zależy od stawki amortyzacji finansowanego przedmiotu.
Umowa, aby spełniała kryteria podatkowe, musi być zawarta na minimum 40% okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu.
⁉️ W praktyce oznacza to, że umowa leasingu operacyjnego samochodów osobowych, dostawczych oraz wielu ciężarowych musi trwać co najmniej 2 lata, natomiast ciągników siodłowych, naczep i przyczep oraz większości maszyn i urządzeń - 3 lata.
☑️ Długość trwania umowy leasingu operacyjnego oraz związana z nią wysokość wykupu.
Okres umowy wiąże się z minimalną wysokością wykupu. Przy dłuższych okresach, wysokość wykupu, wynosi zazwyczaj 1%, natomiast przy krótszych może to być od 16%, 19%, 20%, a nawet więcej - ma to związek z rodzajem finansowanego przedmiotu oraz jego stawką amortyzacji.
Nie każdemu przedsiębiorcy odpowiada jednak wysoka kwota wykupu - najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest możliwość skorzystania z dłuższego okresu leasingu.
Niektórzy leasingodawcy, umożliwiają także rozłożenie wartości wykupu na raty. Jest on wtedy proporcjonalnie doliczany do raty leasingowej w formie kaucji, płaconej co miesiąc przez cały okres umowy. W ten sposób, przy końcu umowy unikamy wpłacania, jednorazowo, dość wysokiej kwoty.
Leasingobiorca może również złożyć wniosek do finansującego o wydłużenie umowy. Wówczas wykup zostanie rozbity na więcej rat miesięcznych. Większość firm leasingowych daje taką możliwość, trzeba tylko pamiętać, że może to się wiązać z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty za wydłużenie umowy.